STEAUA BUCUREÅžTI

Află cele mai noi ştiri despre Steaua Bucureşti

FOTBAL INTERNAÅ¢IONAL

Ţine-te la curent cu rezultate şi clasamente din campionatele europene şi competiţiile inter-cluburi

Episodul 10

Astazi s-au disputat alte doua partide importante ale Elite Round-ului, care pot produce o surpriza de proportii in randul echipelor calificate la acest turneul final. Iata despre ce meciuri este vorba:

Belarus0-5Slovakia
Arbitru: Jakob Kehlet (DEN) – Stadion: The Slovak FA National Training Centre, Senec (SVK)
Marcatori:
Å pilár 19' , 74'; Å kvarka 45+2'; Hladík 68'; Aliseiko 78' (o.g.)

Slovacii se mentin in cursa pentru calificare

Dupa infrangerea din prima etapa, scor 1-2 impotriva Greciei, Slovacii au reusit sa castige, rezultat favorabil gratie caruia au reusit sa se mentina in cursa pentru calificare la turenul final din Romania. Victoria Slovacilor a fost adusa de Spilar, Svarka, Hladik si Aliseiko(autogol), golurile acestora facand nationala organizatoare a grupei, sa egaleze la puncte Franta. In ciuda faptului ca Slovacii au castigat la un scor categoric, si Belarusul a avut cateva ocazii de gol importante, acestia avand 6 suturi pe spatiul portii si 3 pe langa.

France1-2Greece
Arbitru: Anar Salmanov (AZE) – Stadion: SFM Senec, Velky Biel (SVK)
Marcatori: Taider 21 / Vellios 25'; Rougkalas 47
Grecii produc surpriza turneului. Franta aproape de eliminare

Condusa in prima faza de campioana en-titre, Franta, selectionata Greciei a revenit eroic prin doua goluri marcate in urma unor faze fixe, un corner si o lovitura libera. Actualii Campioni Mondiali spera din ce in ce mai putin la calificare in ciuda jocului bun prestat si in meciul de azi. Astfel, Franta, chiar daca va invinge la un scor categoric Slovacia, depind de rezultatul meciului Grecia - Belarus, Grecia avand nevoie de doar 1 punct pentru a ajunge la turneul final.

NU RATATI!

Maine echipa blogului nostru va ofera un articol de exceptie: STEAUA-ANALIZA SEZONULUI 2010/2011!

Victorie cu CFR!

Steaua a castigat meciul de ieri impotriva CFR-ului cu scorul de 3-1, dupa un joc solid al echipei conduse de Cosmin Olaroiu. Speram sa re-editam acest joc bun si in finala de miercuri impotriva lui Dinamo (care a fost umilita de Timisoara, scor 4-1). Singura veste proasta este accidentarea lui Dica, in urma careia mai mult ca sigur nu va putea evolua in finala Cupei. Iata un rezumat al meciului din Gruia:

Ros-albastrii au inceput foarte bine jocul iar in minutul 5 Romeo Surdu a reusit sa marcheze dupa ce l-a driblat pe Panin si a ramas in situatie de unu la unu cu portarul Nuno Claro. Dominarea stelistilor a continuat iar Banel Nicolita a prins un sut de exceptie de la 25 de metri si balonul s-a dus direct in vinclul portii aparate de acelasi Nuno Claro. Cu cateva minute inainte de pauza o nesincronizare in defensiva echipei noastre a facut ca Bus sa reduca scorul pe tabela de marcaj.

Dupa pauza cele doua echipe au continuat sa atace dar fara reusite pe tabela de marcaj. In minutul 88 Ianos Szekely a expediat un balon de la 20 de metri, portarul Minca a respins in fata iar Bilasco din 2 metri a inscris.

Scorul final a fost de 3-1 pentru Steaua, iar Ros-albastrii s-au calificat astfel in Europa League.

STEAUA: Tatarusanu - Emegara, Gardos, Galamaz, Latovlevici - Nicolita, Bicfalvi, Brandan, Surdu - Dică, Bilasco
Rezerve: Stanca, Szekely, Radut, Tanase, Onofras, Matei, Maicon
Au mai jucat: Tanase (in locul lui Dica), Radut (in locul lui Surdu) si Szekely (in locul lui Brandan)
Au marcat: Surdu (min 5), Nicolita (min 18) si Bilasco (min 88)

C.E. U19 - 2011

Episodul 9

Astazi, grupa a cincea a Elite Round-ului si-a continuat desfasurarea cu doua meciuri interesante.

Olanda0-1Republica Ceha
Arbitru: Paolo Valeri (ITA) – Stadion: Na Slajsi, Lanzhot (CZE)
Marcatori: PÅ™ikryl 16'
Olanda se indeparteaza incet dar sigur de calificarea ce la inceput parea sigura

Astazi, nationala Olandei s-a incurcat din nou dupa un meci in care, in ciuda faptului ca au dominat, au fost invinsi. Antijocul Cehiei a functionat excelent, punandu-i pe Olandezi in imposibilitatea de a inscrie. Unicul gol al pratidei a fost inscris de Prikryl, unul din oamenii de baza din echipa Cehiei, in minutul 16'. Dupa acest meci Cehia devine favorita la castigarea grupei, beneficiind in ultima etapa de un joc impotriva unei formatii comode, nationala Israelului si de locul de desfasurare al partidelor, chiar Republica Ceha organizand grupa a cincea a Elite Round-ului.

Favorite la castigarea grupei 5 sunt Cehia si Rusia

Israel1-3Rusia
Arbitru: Ivan Kruzliak (SVK) – Stadium: 1. FC Kyjov, Kyjov (CZE)
Marcatori: Agaje5' / Ozdoev 14'; Makhmudov 29'; Khodyrev 65'

Rusia e singura echipa care arata ca poate sa opreasca Cehia din drumul catre calificare

Tot astazi s-a disputat si partida dintre Israel si Rusia, care a fost dominata de la un capat la celalat de Rusia, in ciuda deschiderii de scor rapide a lui Agajev in minutul 5'. Meciul a fost transat de golurile mijlocasilor Ozdoev, Makhmudov si Khodyrev in minutele 14', 29' respectiv 65'. Se pare ca echipa de pe prima pozitie in aceasta grupa ar putea fi decisa de golaveraj ca in grupa 6, in prezent Rusia si Cehia avad fiecare cate 4 puncte, iar Israel si Olanda, unul.

Dan Alon Robinson(Israel, stanga) se lupta pentru posesie cu marcatorul celui de-al treilea gol, Anton  Khodyrev(Rusia, dreapta)