STEAUA BUCUREÅžTI

Află cele mai noi ştiri despre Steaua Bucureşti

FOTBAL INTERNAÅ¢IONAL

Ţine-te la curent cu rezultate şi clasamente din campionatele europene şi competiţiile inter-cluburi

Coppa Italia - Sferturi de finala

Cupa Italiei a ajuns în fazele fierbinţi ale competiţiei. Granzii din Serie A se duelează de la egal la egal şi fiecare echipă rămasă în competiţie stă cu gândul la trofeu. Vom avea 3 partide tari care pot fi considerate adevărate derby-uri, iar ele merita urmarite. În continuare vă oferim avancronicile jocurilor.

Juventus - AS Roma(Miercuri; 21:45)
©blog.sportbet.com
Primul meci al sferturilor Coppa Italia le are ca protagoniste pe liderul actual al Serie A şi a şasea clasata în prima ligă italiana. Înainte de fluierul de start, Juve pare favorită, datorită lotului superior. Însa Roma pare că a reînviat după victoria venită în urma unui joc foarte bun, în campionat, cu Cesena. Eu personal, am motive să cred ca Luis Enrique va găsi formula câştigătoare pentru adjudecarea victoriei. Văd înca o partida reuşita a lui Lamela în timp ce la Juve îl văd marcând pe Vucinic, care este într-o formă de zile mari. De-a lungul istoriei, în 20 de partide directe între cele două echipe, Juventus a câştigat de 9 ori, 7 partide s-au terminat la egalitate, iar Roma şi-a adjudecat 4 victorii.

Chievo Verona - Siena(Joi; 16:30)
©zimbio.com
Meciul în care îmi este foarte greu să dau un pronostic este Chievo-Siena. Cu toate acestea pot spune ca va fi o partidă echilibrată. Totuşi forma actuală a lui Paloschi şi avantajul de a juca acasă al lui Chievo, îi face uşor favoriţi. Şi adversarii eliminaţi în faza anterioara o dau favorită pe Chievo, ei eliminând-o în 90 de minute pe Udinese, în timp ce Siena a câştigat la penalty-uri cu Palermo.

Napoli - Inter(Joi; 21:45)
©zimbio.com
Napoli - Inter este meciul dintre echipele cu cele mai bune atacuri care înca mai sunt implicate în Coppa Italia. Milanezii speră la o victorie, la fel ca în ultima partidă dintre Inter şi Napoli din Cupa Italiei. Atunci Nerazzuri au câştigat 4-5 în sezonul 2010/2011, în faza sferturilor de finală. În cele 11 meciuri dintre cele două echipe, jucate până acum, Inter a câştigat de 6 ori, iar Napoli de 3. Forma recentă ii dă pe Inter favoriţi, însă nimic nu este sigur, mai ales că avem în faţă cea mai imprevizibilă echipă italiană, pe Napoli

Milan - Lazio(Vineri; 21:45)
©notizie.it
În ultima partidă din sferturile Coppa Italia, Milan are şanse de succes în proporţie de 65%. Asta deoarece îi văd pe diavoli cu un lot mult superior şi moralul celor de la Lazio a avut mult de suferit, după înfrângerea cu Inter din week-end. Mai multe nu sunt de spus, în afară de atmosferă care probabil va fi una incendiară: toate cele 80.000 de bilete puse în vânzare urmând să se vândă toate, din nou...