STEAUA BUCUREÅžTI

Află cele mai noi ştiri despre Steaua Bucureşti

FOTBAL INTERNAÅ¢IONAL

Ţine-te la curent cu rezultate şi clasamente din campionatele europene şi competiţiile inter-cluburi

Ligue 1, etapa 21

Suprinzatorul campionat francez ne-a mai dat o portie din suspansul lui. De data asta insa toate marile favorite la titlu au castigat, mai convingator sau mai putin. Capul de afis al rundei a fost reprezentat de Rennes-Marseille. Partida nu a fost extrem de spectaculoasa, cu un joc mai bun in prima repriza apartinand gazdelor. Autogolul lui Apam din minutul 44 i-a reintrodus pe vice-campioni in partida, care au castigat prin golul frumos a lui Benoit Cheyrou. Lille-St.Ettiene a fost un alt meci important, dominat autoritar de la inceput pana la sfarsit  de campioni. Ocaziile lui Balmont, Hazard si  Joe Cole nu s-au concretizat, asa ca a fost nevoie de un penalty transformat de starul belgian, pentru deschiderea scorului. Roux, atacantul adus pe bani multi de la Brest, a reusit o "dubla" chiar la debut, scor final 3-0. Astfel, Lille isi pastreaza statutul de principala urmaritoare a "seicilor" din Paris.

Steaua 2-1 Legia Varsovia. Lecţie pentru vişinii

Steaua a reuşit să obţină al doilea succes cu 2-1, înainte cu 2 săptămâni de manşa tur a şaisprezecimilor Europa League. Victoria împotriva echipei care este şi ea încă în joc în Europa League a fost una obţinută greu şi polonezii având destule ocazii de gol.
Golurile Stelei au fost marcate de Fl. Costea(32') cu un lob frumos peste Kuciak, fostul portar al lui FC Vaslui şi Tatu(36'), reuşit în urma unei acţiuni reuşite de atac finalizată cu o pasă a lui Chipciu.
Remarcaţi pozitiv au fost Geraldo, care nu a greşit nicio fază, Tatu sau Rusescu şi Tănase. La polul opus s-a aflat Răduţ care a greşit o mare parte din mingiile ajunse la el.
Dintre noile achiziţii cel mai bine s-a descurcat Pârvulescu, însă şi Chiricheş şi Dănănae au jucat bine.
Următorul meci al Stelei este împotriva echipei Mlada Boleslav, pe 2 februarie.
Iată echipele introduse de Stan în teren:
Steaua (prima repriză): Stanca - Dănănae, ChiricheÅŸ, Geraldo, Pîrvulescu - Chipciu, Prepeliţă, Brandan, Fl. Costea - Tatu, Nikolici
Steaua (repriza a II-a): TătăruÅŸanu - Martinovici, Iliev, GardoÅŸ, V. Lupu - T. Bălan, Bicfalvi, RăduÅ£, Cr. Tănase - Rusescu, Machado