STEAUA BUCUREÅžTI

Află cele mai noi ştiri despre Steaua Bucureşti

FOTBAL INTERNAÅ¢IONAL

Ţine-te la curent cu rezultate şi clasamente din campionatele europene şi competiţiile inter-cluburi

Steaua 7-0 CS Tunari

Steaua a reusit sa invinga cu 7-0 formatia CS Tunari, meci disputat in pauza competitionala a Ligii I. Steaua a inceput meciul cu formula: Stanca - Martinovici, Gardos, Geraldo, Lupu - Bicfalvi, D.Popa - Prepelita, Rusescu, Fl.Costea - M.Costea.
Golurile echipei noastre au fost inscrise de Fl.Costea, cu o dubla la debut in minutele 5' si 15', Martinovici in 6', Rusescu 22' si 35', Steaua avand 5-0 la pauza. Si in repriza secunda Tatu si Lupu au marcat.

Ligue 1. Rezultate etapa a-IV-a

©Panoramic
La fel ca in restul campionatelor tari din Europa, si in Franta am avut o etapa fantastica. Am avut meciuri tari si sambata si duminica, dar capi de afis au fost pertidele Lyon - Montepellier si Lilee - Marseille, in ambele gazdele reusind sa invinga. Si PSG s-a miscat bine, castingand 3 puncte in deplasarea dificila de la Toulouse. Viitoarea echipa a lui Banel a pierdut impotriva lui Sochaux si fosta castigatoare a Ligue 1: Bordeaux a invins pe Valenciennes. Iata toate rezultatele in continurare:

Sambata
20:00 AJ Auxerre 4:1 AC Ajaccio
Scor la pauza: 1:0
Marcatori: Chafni(34'), Alain Traore(75';80'), Le Tallec(90') / Ilan(83')
20:00 Evian 0:1 Dijon
Scor la pauza: 0:0
Marcatori: Brice Jovial(68')
20:00 FC Lorient 2:1 Nancy
Scor la pauza: 0:1
Marcatori: Mvuemba(78'), Monnet-Paquet(90+2') / Bakar(11')
20:00 OCG Nice 0:0 Stade Brestois
20:00 Valenciennes 1:2 Girondins de Bordeaux
Marcatori: Dossevi(27') / Abdou Traore(81'), Modeste(90+3')
22:00 Olympique Lyonnais 2:1 Montpellier Herault
Marcatori: Pjanic(49'), Pied(83') / Bedimo(90+1')
Duminica
18:00 Rennes 3:2 Caen
Scor la pauza: 3:0
Marcatori: Boukari(5'), Kembo-Ekoko(41'), Mangane(45') / Heurtaux(58'), Bulot(61')
18:00 Sochaux 2:1 Saint-Etienne
Scor la pauza: 2:1
Marcatori: Boudebouz(6'; 42' pen.) / Aubameyang(35')
18:00 Toulouse 1:3 Paris Saint-Germain
Marcatori: Capoue(39') / Kevin Gameiro(56'), M.Erding(90'), Jeremy Menez(90+3')
22:00 Lille 3:2 Olympique de Marseille
Marcatori: Sow(15'; 75' pen.), Chedjou(66') / M. Valbuena(57'; 63')

Statisticile etapei:
Meciul cu cei mai multi spectatori prezenti: Ol. Lyon - Montpellier(31.634)

Multumim Banele...

Acum cateva minute, pe site-ul oficial al formatiei franceze St.Etienne, s-a anuntat ca Banel Nicolita este noul jucator al Verzilor.
Astfel ultimul supravietuitor al semifinalei cu Midllesbrough ne paraseste. Dupa sapte sezoane petrecute pe Ghencea(si prin Ploiesti, ocazional), Banel ne paraseste. 7 ani frumosi, pe care cu siguranta nici el, nici noi nu ii vom uita. 7 ani in care ne-a facut sa urlam fie "Bine Banele", fie "Mai cu talent Banele", si dupa goluri "Asta-i Banel al nostru" si "El e Banel Nicolita si noi suntem Steaua Bucuresti". Momente magice... cine poate uita golurile lui Banel cu Betis si cum dupa acea partida ziarele scriau "Suporterii au sarbatorit toata noaptea" si cum fanii echipei Spaniole isi huiduiau proprii jucatori la finalul partidei. Si desigur mai e si golul impotriva Rapid-ului... Da parca si acum imi amintesc perfect momentul, Oprita avea mingea undeva in partea dreapta a teren-ului, care il gaseste excelent pe Banel in careu care preia mingea si trage plasat in poarta lui Dani Coman. Astfel de clipe dupa cum am mai spus, nu se uita. Si parca ceva din interior-ul meu imi spune ca urmeaza sa fie retraite cat mai curand...
Aproximativ 250 de meciuri si 34 de goluri marcate, astea sunt cifrele lui Banel in ros-albastru.
Multumesc Banele, multumesc pentru ca m-ai facut sa zambesc, multumesc pentru ca m-ai facut sa ma bucur, multumesc pentru ca ai alergat ca un nebun pentru Steaua, multumesc pentru tot.