STEAUA BUCUREÅžTI

Află cele mai noi ştiri despre Steaua Bucureşti

FOTBAL INTERNAÅ¢IONAL

Ţine-te la curent cu rezultate şi clasamente din campionatele europene şi competiţiile inter-cluburi

duminică, 20 februarie 2011

Thomas Muller - CUPA MONDIALA (Seria "Vedetele mondialului" se incheie aici)

Ultimul protagonist al seriei "Vedetele Mondialului" este golgheterul campionatului din Africa de Sud, Thomas Muller.
AICI AVETI LINK-URILE CATRE TOTI JUCATORII PREZENTATI IN SERIA NOASTRA!!!

Nume completThomas Müller
Data nasterii13 Septembrie 1989 (21 de ani)
2010–Germania13(5)
* Aparitii si goluri la echipele de club pana la 19:18, 19 Februarie 2011 (UTC).
† Aparitii (Goluri).
‡ Selectii si goluri la echipa nationala pana la 21:52, 9 February 2011 (UTC)

Thomas Müller(nascut pe 13 Septembrie 1989 in Weilheim) este un fotbalist German care evolueaza pentru nationala tarii sale si joaca la Bayern Munich.

Muller in tricoul lui Bayern
Müller joaca ca mijlocas sau atacant, si pana acum a evoluat pe foarte multe pozitii in atac – ca mijlocas ofensiv, al doilea varf, si in extrema. El a fost laudat pentru pasele sale, tehnica si calm, si si-a aratat eficienta in abele: marcarea golurilor si pasele de gol. Un produs al academiei de fotbal a clubului Bayern Munchen, el si-a facut debutul la echipa mare in timpul sezonului 2009-10, sub conducerea manager-ului Louis van Gaal, jucand aproape in fiecare meci si clubul sau castigand campionatul si cupa, si ajungand in finala Champions League. Asta, l-a facut pe managerul nationalei Germaniei sa-l cheme in lotul pentru FIFA World Cup 2010, unde a inscris 5 goluri in 6 meciuri si unde Germania a terminat pe 3. El a fost numit cel mai bun tanar jucator al turneului si a gastigat gheata de aur cu 5 goluri si 3 pase de gol.

FIFA World Cup 2010

Müller scores the opening goal againstArgentina in the 2010 World Cup quarter final.[54]
Pe 6 mai, Müller a fost numit in lotul provizoriu de 27 de jucaotori pentru mondial, impreuna cu alti 7 jucatori de la Bayern Munchen. In ciuda faptului ca s-a speriat foarte rau cand a avut un accident de bicicleta in cantonamentul din Tirol, Müller a suferit numai o accidentare superficiala, si a fost pastrat in lotul pentru Africa de Sud alaturi de alti 23 de jucatori pe 1 iunie. Lui i-a fost dat numarul 13, in general purtat de capitanul accidentat atunci, Michael Ballack, si de marea legenda a fotbalului german Gerd Muller. El si-a obinut a doua selectie la nationala in meciul pregatitor pentru Cupa Mondiala impotriva Bosnia Hertegovina cand la pauza l-a inlouit pe Piotr Trochowski in victoria 3-1. El a inceput ca titular in primul meci al Germaniei la Mondiale cu Australia unde nemtii au batut 4-0 si Muller a inscris primul gol la nationala mare in al treilea meci. In ciuda previziunilor, Muller a jucat in toate meciurile Germaniei din grupe terminate pe locul 1 al grupei D, pentru ca mai apoi Thomas sa inscrie de doua ori si sa dea o pasa decisiva cu Anglia in optimi. A inscris al patrulea gol al turneului in sfertul de finala cu Argentina, deschizand scorul in minutul 3 in victoria Germaniei, scor 4-0. Oricum el a luat al doilea galben al turneului in repriza a doua,  ratand semi-finala pierduta in mod incorect cu Spania(Müller a marturisit ca in timp ce se uita la meci se simtea extrem de nervos ca nu poate juca). El s-a intors la echipa in finala mica cu Uruguay, inscriind primul gol al meciului, si al cincilea al turneului, in victoria Germaniei scor 3-2 care le-a adus locul 3. Cu 5 goluri a terminat turneul ca golgheter si cu cele 3 pase de gol a obinut Gheata de Aur. El deasemenea a luat premiul de cel mai bun tanar jucator al campionatului clasandu-se in fata lui André Ayew(Ghana) si a lui Giovani dos Santos(Mexico). In octombrie 2010, el a fost numit pe lista jucatorilor nominalizati la castigarea "Balonului de aur", impreuna cu alti patru coechipieri din nationala.