joi, 28 octombrie 2010

Pantelis Kapetanos

Pantelis Kapetanos este un atacant grec care face parte din lotul actual al echipei Steaua Bucuresti.

AEK Atena

În momentul aducerii lui Kapetanos de la Iraklis, el a fost privit ca o vedetă de către suporterii formaţiei din capitala Greciei.
A evoluat două sezoane la AEK, iar momentul de glorie maximă al lui Pantelis a fost golul marcat cu capul pe terenul formației scoțiene Hearts, contribuind la calificarea echipei elene în grupele Champions League.
În ultimul sezon jucat la AEK, nu a evoluat decât pentru 63 de minute, fără a înscrie vreun gol.

Steaua Bucureşti

Pe data de 8 iulie 2008, Pantelis Kapetanos s-a alăturat echipei conduse de Marius Lăcătuş, fiind liber de contract. Jucătorul a semnat o înțelegere pe un singur sezon cu roș-albaștrii, cu opțiune de prelungire pe încă doi ani.
El a numit transferul la Steaua "cel mai bun moment din cariera sa".
Primul său meci în Liga 1 a fost înfrângerea Stelei împotriva celor de la FC Vaslui, în prima etapă a ediţiei 2008-2009 din Liga 1. Primul meci pentru Steaua în Liga Campionilor a fost tot o înfrângere pentru Steaua, împotriva germanilor de la Bayern Munchen.
A marcat primul său gol pentru Steaua în meciul câştigat de roş-albaştri la Constanţa cu 4-1, meci în care a obţinut şi o lovitură de la unsprezece metri, transformată de Janos Szekely.
În etapa următoare, Janos Szekely i-a întors serviciul, centrându-i grecului la ultimul gol marcat de Steaua în poarta celor de la Gaz Metan Mediaş, într-o altă victorie obţinută la scor.
În meciul cu CS Otopeni, de pe teren propriu, a reuşit să marcheze golul egalării Stelei, în ultimul minut de joc, după o centrare venită de la Dorin Goian.
Odată cu schimbarea lui Marius Lăcătuş cu Dorinel Munteanu, Kapetanos a devenit titular în echipa Stelei, iar în marele derby cu Dinamo a reuşit să deschidă scorul, într-un meci disputat chiar în Ştefan cel Mare. A mai ratat o mare ocazie de gol, trimiţând mingea în bară, însă până la urmă Dinamo a egalat.