joi, 15 martie 2012

Liga Campionilor - optimi (retur): partea a 2-a

Bayern invinge cu 7-0 pe Basel si se califica

Fotbalul spectacol din Liga Campionilor a revenit in aceasta saptamana cu ultimele patru jocuri ale optimilor de finala. Astfel, Liga Campionilor si-a desemnat ultimele patru formatii care s-au calificat in sferturile de finala ale competitiei, dupa ce marti seara, respectiv miercuri seara au avut loc ultimele meciuri ale optimilor. Asadar sa trecem in revista cele patru meciuri:

Bayern Munchen - FC Basel 7-0 (0-1) - Gomez (4), Robben (2) si Muller
Invingatori in prima mansa cu 1-0, elvetienii au mers in Germania plin de optimism, insa trupa lui Heiko Vogel nu au mai reusit sa tina piept forcing-ului bavarez, cedand pe "Allianz Arena" cu un neverosimil 7-0. Doar zece minute le-au trebuit nemtilor sa remonteze deficitul de un gol, dupa reusita lui Robben. Elvetienii au reusit sa echilibreze jocul, insa finalul primei reprize i-a gasit in genunchi pe oaspetii, dupa ce au mai incasat inca doua goluri prin: Muller (42') si Gomez (44'). Bavarezii nu au oprit motoarele nici in mitanul secund, profitand si de caderea pshica a elvetienilor, reusind sa mai inscrie pana la finalul jocului alte patru goluri, trei dintre acestea reusite de Mario Gomez, iar celalalt de Robben. FC Basel nu a mai reusit minunea, fiind eliminata pe merit de catre Bayern Munchen, care-si continua drumul spre finala mult visata, finala ce va avea loc chiar pe arena proprie, "Allianz Arena".

Brandao o lasa acasa pe Inter

Internazionale Milano - Olympique Marseille 2-1 (0-1) - Milito, Pazzini, respectiv Brandão
In celalalt meci al serii de martii, le-a adus fata in fata echipele Inter Milano, care avea de remontat scorul de 1-0 din prima mansa si Olympique Marseille, care a venit in Italia cu gandul de a apara scorul din tur. Pe un "Giuseppe Meazza" arhiplin, "nerazzurii" au inceput meciul direct in atac, insa defensiva francezilor a rezistat pana spre finalul meciului cand Diego Milito, eroul Interului de acum doua sezoane, a reluat in plasa o minge balbaita de apararea oaspetilor. Era minutul 75. Cand toata lumea se astepta ca meciul sa intre in prelungiri, Brandão a lovit decisiv, inscrind in minutul 92. Totul era pierdut pentru "nerazzuri". Penalty-ul italienilor din minutul 96, transformat de Pazzini, eliminarea lui Mandanda si victoria Interului cu 2-1 nu a mai contat. Dupa un meci dramatic, formatia franceza s-a calificat pe merit, dupa parerea mea, in sferturile competitiei.

Real se califica in sferturi fara probleme

Real Madrid - CSKA Moscova 4-1 (1-1) - Ronaldo (2), Higuain, Benzema, respectiv Tosic
Dupa 1-1 in tur, Real Madrid primea pe "Santiago Bernabeu" vizita rusilor de la CSKA Moscova, veniti la Madrid cu gandul la o minune, insa dupa cum era de asteptat, Real Madrid s-a calificat fara prea mari emotii in faza urmatoare a competitiei. Gonzalo Higuain a deschis scorul in minutul 26, stabilind scorul pauzei. La 10 minute dupa reluarea jocului, Cristiano Ronaldo majoreaza diferenta madrilenilor, dupa un sut de la aproximativ 35 de metri, ajutat, ce-i drept si de portarul moscovitilor. La nici un minut de la intrarea pe teren, Benzema duce scorul la 3-0 pentru Real, urmand ca sapte minute mai tarziu, Tosic sa inscrie in poarta Realului, un gol de onoare, fiindca soarta calificarii era scrisa. Ronaldo realizeaza dubla la ultima faza a meciului, stabilind scorul final. Real Madrid se califica mai departe, asa cum era de asteptat, neintampinand prea mari probleme.

Chelsea trece dramatic de Napoli

Chelsea Londra - SSC Napoli 3-1, 4-1 d. pre. (1-3) - Drogba, Lampard, Terry, Ivanovic, respectiv Inler
Pe "Stamford Bridge" din Londra, plin ca de obicei, Chelsea da piept cu Napoli. Meciul incepea de la scorul de 3-1 pentru italieni. In tur, napoletanii au facut instructie cu vedetele de milioane de euro ale lui Chelsea, scorul final fiind mult prea bland fata de realitatea din teren. Pe "Stamford Bridge", Chelsea se Napoli au oferit un spectacol fotbalistic, fiind unul din cele mai frumoase meciuri din actuala editie a Ligii Campionilor. Cu un antrenor nou pe banca, Roberto di Matteo, dupa ce Andre Villas-Boas a fost demis, Chelsea a inceputul meciul in atac, iar dupa doar 28 de minute de joc, Drogba deschide scorul, cu o lovitura de cap. Acesta fiind si scorul pauzei. Nici nu a inceput bine repriza secunda si Chelsea avea 2-0 pe tabela dupa reusita lui Terry, scor la care formatia londoneza era calificata. Napoletanii s-au trezit repede si au punctat imediat dupa reusita lui Inler din minutul 55. Gol care a obligat-o pe Chelsea sa atace din nou. Cu 15 minute inainte de final, Lampard transforma un penalty, iar pana la finalul celor 90 de minute nu s-a mai intamplat nimic notabil. Meciul a intrat in prelungiri. In ultimul minut al primei reprize de prelungiri, sarbul Ivanovic o aduce pe Chelsea la un pas de calificare. In ciuda atacurilor furibunde ale napoletanilor, Chelsea a rezistat si s-a calificat in sferturi. Dupa un meci nebun, Chelsea obtine o calificare meritata, desi Napoli a fost un adversar care i-a pus mari probleme. Meciul de ieri seara mi-a adus aminte de Chelsea din perioada Mourinho.

Asadar, optimile de finala ale Ligii Campionilor a luat sfarsit, stabilindu-se cele opt echipe care au ramas in cursa spre trofeu. AC Milan, Benfica Lisabona, FC Barcelona, APOEL Nicosia, Bayern Munchen, Olympique Marseille, Real Madrid CF si Chelsea Londra au obtinut biletele pentru sferturile Ligii. Tragerea la sortii a sferturilor, semifinalelor Ligii Campionilor va avea loc vineri, 16 martie, la Nyon.