duminică, 26 februarie 2012

Derby D'Italia, decis de o greseala de arbitraj

A fost un meci frumos, cu de toate, în care nu au lipsit cartonaşele roşii, dar nici greşelile de arbitraj. Meciul a început perfect pentru cei de la AC Milan, care au deschis scorul în minutul 14 prin Nocerino, în urma unui assist a lui Robinho. În minutul 24 au apărut şi greşelile de arbitraj, Buffon respingând o minge care intrase un metru în poartă, dar arbitrul nu a validat golul. În cele din urmă, la pauză, Milan a intrat în avantaj la cabine, scor 1-0. Repriza a doua a început foarte echilibrată, cu ocazii de ambele părţi, totuşi cei care au marcat au fost cei de la Juventus, prin Alessandro Matri, în minutul 83, în urma unui assist a lui Simone Pepe. După doar 6 minute mai târziu, oaspeţii rămân în zece, Arthuro Vidal văzând cartonaşul roşu. Cele două echipe s-au lăsat mulţumite de scorul înregistrat pe tabelă şi au renunţat la orice tentativă de atac, iar meciul s-a terminat nedecis, scor 1-1.
Etapa viitoare, "bătrâna doamnă" are un meci relativ simplu, pe teren propriu împotriva lui Chievo, în timp ce campioana AC Milan are o deplasare de foc la Palermo.