marți, 16 august 2011

Supercupa Spaniei: Real Madrid 2-2 FC Barcelona

Real Madrid a remizat pe teren propriu, duminica in prima mansa a Supercupei Spaniei, disputata la Madrid. In ciuda unui joc bun prestat de elevii lui Jose Mourinhi, poate chiar superior Barcelonei, Madrilenii nu au fost capabili sa invinga. Conducand 1-0 dupa golul noului decar al Realului, Ozil, totul dupa o faza geniala a lui Benzema, care a avut doua ocazii mari inainte de gol, in minutele 2 si 9.
Barca a egalat in 39' prin sutul de senzatie la vinclu, al lui David Villa. Apoi, chiar inainte de pauza, Leo Messi a inscris dupa o actiune frumoasa a trupei Catalane.
Totusi se pare ca Mourinho a bagat frica in posibilii vice-campioni ai Spaniei la pauza si acestia au jucat aproape perfect dupa pauza, reusind sa puncteze in minutul 54 cand Xabi a marcat cu un sut de la mijlocul terenului.
Totusi dupa rezultatul din capitala Spaniei, Barca este favorita si porneste cu prima sansa in cursa pentru primul trofeu din acest an din Spania.