Duminică
16.30  FC Kaiserslautern 1:1 FC Augsburg
Scor la pauză: 0:1
18.30  Bayer Leverkusen 1:0 Werder Bremen

Surpriza etapei este cu siguranţă înfrângerea campioanei Borussia Dortmund de către Hoffenheim. "Albaştrii" au marcat în minutul 9 prin Salihovic, direct din lovitură liberă, şi în ciuda forţei ofensive, Borussia nu a reuşit să mai marcheze până la finalul meciului.
Tot sâmbătă, Bayern a reuşit să învingă la limită pe Wolfsburg, prin golul lui Luz Gustavo din prelungiri. Totuşi, bavarezii nu au arătat un joc extraordinar. Mainz şi Hannover continuă să fie surprizele plăcute ale începutului de sezon, ambele reuşind să câştige şi în această etapă. Un mare progres faţă de etapa trecută l-a făcut Schalke 04, care a învins-o fără drept de apel pe Koln, scor 5-1. La gazde, Ciprian Marica l-a înlocuit în minutul 82 pe Raul şi şi-a făcut debutul la Schalke.
În derby-ul de duminică, Bayer Leverkusen s-a impuns în faţa lui Werder Bremen, spălând ruşinea din etapa trecută, când a pierdut la Mainz.