miercuri, 1 februarie 2012

Steaua 2-1 Legia Varsovia. Lecţie pentru vişinii

Steaua a reuşit să obţină al doilea succes cu 2-1, înainte cu 2 săptămâni de manşa tur a şaisprezecimilor Europa League. Victoria împotriva echipei care este şi ea încă în joc în Europa League a fost una obţinută greu şi polonezii având destule ocazii de gol.
Golurile Stelei au fost marcate de Fl. Costea(32') cu un lob frumos peste Kuciak, fostul portar al lui FC Vaslui şi Tatu(36'), reuşit în urma unei acţiuni reuşite de atac finalizată cu o pasă a lui Chipciu.
Remarcaţi pozitiv au fost Geraldo, care nu a greşit nicio fază, Tatu sau Rusescu şi Tănase. La polul opus s-a aflat Răduţ care a greşit o mare parte din mingiile ajunse la el.
Dintre noile achiziţii cel mai bine s-a descurcat Pârvulescu, însă şi Chiricheş şi Dănănae au jucat bine.
Următorul meci al Stelei este împotriva echipei Mlada Boleslav, pe 2 februarie.
Iată echipele introduse de Stan în teren:
Steaua (prima repriză): Stanca - Dănănae, Chiricheş, Geraldo, Pîrvulescu - Chipciu, Prepeliţă, Brandan, Fl. Costea - Tatu, Nikolici
Steaua (repriza a II-a): Tătăruşanu - Martinovici, Iliev, Gardoş, V. Lupu - T. Bălan, Bicfalvi, Răduţ, Cr. Tănase - Rusescu, Machado