sâmbătă, 17 martie 2012

Europa League - optimi (retur)

UEFA Europa League a programat joi seara mansa secunda a optimilor de finala, stabilindu-se astfel echipele calificate in faza urmatoare a competitiei. Mansa secunda ne-a oferit un spectacol pe cinste, inregistrandu-se si cateva surprize, calificare miraculoasa a lui Metalist sau eliminarile echipelor din Manchester, United si City. Iata rezultaele inregistrate in mansa secunda a optimilor de finala:

Olympikos Pireu - Metalist 1-2, foto uefa.com

Olympiakos Pireu - Metalist Harkov 1-2 (1-0) - Marcano, respectiv Villagra, Devic
Infrangerea din meciul tur, din Ucraina, scor 1-0 le ruina ucrainienilor intr-o proportie destul de mare visul de a se califica in sferturi. Era greu de castigat pe terenul campioanei Greciei, Olympikos, mai ales datorita infernului creat de fani greci. Ucrainienii nu s-au lasat intimidati de atmosfera incendiara de pe "Karaiskaki". Trupa antrenata de Miron Markevici parea neputincioasa in fata grecilor, care au izbutit sa deschida scorul prin Marcano, stabilind scorul pauzei. Metalist mai avea nevoie de doua goluri, insa, nu parea ca le vor reusi, chiar daca au atacat in valuri. In minutul 78, la scorul de 1-0 pentru gazde, Marko Devic iti bate pur si simplu joc de un penalty, gol care i-ar fi adus in cartile calificarii. Totul parea terminat si nimeni nu se astepta la ce avea sa se intample in ultimile 10 minute. Fanii lui Olympikos au trait un adevarat cosmar. Intr-un final nebun, cu Metalist atacand in valuri, au reusit sa restabileasca egalitatea in minutul 81 prin Villagra, iar Marko Devic avea sa-si repare greseala de la penalty-ul ratat cu cateva minute inainte, inscrind golul calificarii pentru Metalist cu 4 minute inainte de final. Timp de 85 de minute, Olympiakos era calificata. Avand in vedere rezultatul din tur, cat si primele 80 de minute din tur, pot spune ca Metalist a realizat marea surpriza a acestor optimi de finala, eliminand intr-un mod dramatic Olympikos Pireu, care era cu un picior si jumatate in sferturile Europa League.

Besiktas - Atletico Madrid 0-3, foto: uefa.com

Besiktas - Atletico Madrid 0-3 (1-3) - Adrian Lopez, Falcao si Salvio
Turcii de la Besiktas sperau sa intoarca rezultatul inregistrat in tur, cand au pierdut pe "Vicente Calderon" cu 3-1, insa jocul "alb-negrilor" nu s-a schimbat cu nimic fata de meciul de acum o saptamana si s-au vazut condusi dupa doar 26 de minute, dupa reusita lui Adrian Lopez, pecetluind, practic, soarta calificarii. La adapostul golului, ibericii au facut pasul inapoi, permitandu-le turcilor sa ies la atac, insa fara niciun rezultat pe tabela. Ba mai mult, spaniolii au mai punctat de doua ori pe finalul jocului, prin Falcao si Salvio. Atletico Madrid trece en-fanfare in sferturi, o calificare fara doar si poate meritata. Pentru turci, Atletico Madrid s-a dovedit a fi o nuca prea tare.

Man. City - Sporting 3-2, foto: uefa.com

Manchester City - Sporting Lisabona 3-2 (0-1) - Aguero (2), Balotelli, respectiv Fernandez si Van Wolfswinkel
Numeroasele ocazii de a marca pe "Jose Alvalade", dar si avantajul publicului de pe "City of Manchester Stadium" i-a facut pe "cetateni" sa porneasca cu prima sansa la calificare, in ciuda infrnagerii, 1-0, din tur. Manchester City, singura formatie din Anglia care mai pastra sanse de calificare in sferturile Europa League, dupa ce Manchester United a fost eliminata de Bilbao, s-a napustit in atac inca din debutul jocului. Lusitanii nu au venit in Anglia sa apere rezultatul, iar in minutul 33, Fernandez o aduce pe Sporting in avantaj, transformand spectaculos o lovitura libera din preajma careului lui Joe Hart. Finalul primei parti le apartine tot oaspetilor, iar olandezul Van Wolfswinkel da lovitura de gratie "cetatenilor". 2-0 la pauza pentru Sporting, care a luat o optiune serioasa la calificare. City avea nevoie de 4 goluri pentru a merge mai departe. In partea a doua, City se arunca in atac, lasand spatii mari in defensiva. Forcing-ul gazdelor este rasplatit in minutul 60, cand Aguero reduce din diferenta. Un sfert de ora mai tarziu, Balotelli transforma un penalty acordat aiurea de centralul partidei, restabilind egalitatea. Acelasi Aguero o aduce pe City in avantaj cu 8 minute inainte de final, relaxand soarta calificarii. Sporting renunta la orice aport ofensiv in finalul meciului, aparandu-se eroic. Hart, portarul celor de la City avea sa devina erou, insa lovitura de cap a acestuia din ultimul minut al jocului a trecut milimetric pe langa poarta aparata de Rui Patricio. Dupa un meci nebun, cu rasturnari de situatii, Sporting se califica, meritat, zic eu, in sferturile de finala ale Europa League.

Schalke - Twente 4-1, foto: uefa.com

FC Schalke 04 - Twente 4-1 (0-1) - Huntelaar (3), Jones, respectiv Janssen
Asa cum am spus in articolul dedicat primei manse, Schalke a ramas favorita la calificarea in sferturi, in ciuda faptului ca au pierdut in Olanda, nemeritat, dupa o grava greseala de arbitraj. "AufSchalke" a fost plin ca de obicei, iar fanii nemtilor au creat o atmosfera extraordinara si au fost alaturi de favoritii lor si cand au fost condusi, dupa reusita lui Janssen din minutul 14. Nemtii nu au cedat si cu 15 minute inainte de final, Huntelaar restabileste egalitatea. Acesta fiind si scorul pauzei. Nemtii mai avea nevoie de inca doua goluri pentru a se califica. La zece minute dupa reluarea jocului, Huntelaar transforma elegant o lovitura de pedeapsa. Mai era timp suficient pentru inca un gol. Nemtii nu sunt disperati si iti fac jocul, iar in minutul 71, Jones, angajat excelent de Raul, iar primul inscrie cu un sut la coltul lung. La acest scor, Schalke era calificata. "Alb-albastrii" nu au facut pasul inapoi stiind ca avantajul de pe tabela nu este relaxant, fiindca daca olandezii mai inscriau un gol, erau calificati. Cu 9 minute inainte de final, Huntelaar puncteaza decisiv dupa un contraatac scoala purtat de Jones, care a facut o cursa nemaipomenita din propriul careu pana in preajma careului advers. Schalke se califica pe merit in sferturi si eu, personal, o vad ca o favorita la castigarea trofeului.

PSV - Valencia 1-1, foto: uefa.com

PSV Eindhoven - Valencia 1-1 (2-4) - Toivonen, respectiv Rami
Golurile pe finalul meciului de pe "Mestalla" le-a dat sperante olandezilor de a intoarce rezultatul in fata proprilor fani, avand nevoie de o victorie la doua goluri diferenta pentru a se califica. Impinsi de la spate de suporteri, olandezii s-au aruncat inca din primul minut in atac, insa defensiva iberica a rezistat. Astfel, la pauza, scorul era 0-0, insa soarta calificarii nu era jucata. Imediat dupa reluarea jocului, Adil Rami deschide scorul, ajutat si de un fundas al lui PSV. Sperantele olandezilor pareau naruite, insa acestia nu au cedat si cu 20 de minute inainte de final, Toivonen restabileste egalitatea. Finalul meciului ii gaseste in atac pe olandezi in atac, insa ocazile acestora nu le-au pus mari probleme spaniolilor, care se califica meritat in sferturi.

Hannover - Standard 4-0, foto: uefa.com

Hannover 96 - Standard Liege 4-0 (2-2) - Abdellaoue, Pinto si Kanu (2 autogoluri)
Rezultatul de egalitate din tur, 2-2 i-a obligat pe belgienii de la Standard sa atace pe "Hannover Arena", insa cei care inscriu sunt tot nemtii, prin Abdellaoue, chiar in minutul patru. Kanu, fundasul central al belgienilor avea sa devina demon pentru Standard, dupa cele doau autogoluri din minutele 21, respectiv 73. Scorul final a fost stabilit de Pinto, care inscrie in ultimul minut de joc. Hannover merge mai departe fara prea mari emotii, demonstrandu-si inca o data valoarea, surclasandu-i la toate capitolele pe adversarii lor, belgienii de la Standard Liege, invingandu-i cu 6-2 la general.

Udinese - AZ 2-1, foto: uefa.com

Udinese - AZ Alkmaar 2-1 - Di Natale (2), respectiv Falkenburg
Desi au fost invinsi cu 2-0 in Olanda, trupa antrenata de Guidolin sperau la calificare. Totul parea sa mearga excelent pentru italieni, dupa ce olandezii raman in inferioritate numerica, dupa faultul in careu al lui Viergever, penalty transformat fara probleme de Antonio Di Natale. Acelasi Di Natale majoreaza diferenta, egaland scorul la general, dupa alte 13 minute. Italienii erau pe val si nimic nu parea sa-i opreasca sa nu se califice, insa o faza excelenta a oaspetilor duce la golul lui Falkenburg. Udinese era nevoita sa mai inscrie inca de doua ori pentru a se califica, insa nu au mai reusit sa puncteze deloc pana la final. AZ Alkmaar se califica, zic eu, pe merit in sferturi, fiind echipa mai buna, desi au avut ceva emotii la calificare.

Bilbao - Man. United 2-1, foto: uefa.com

Athletic Bilbao - Manchester United 2-1 (3-2) - Llorente, De Marcos, respectiv Rooney
40.000 de basci au luat cu asalt "San Mames-ul" pentru a fi martori la o calificare istorica a favoritilor. "Gasca nebuna" a lui Bielsa ne-a aratat si in returul din Spania ca rezultatul din tur nu a fost intamplator, presandu-i si dominandu-i copios pe vicecampionii Europei, iar dupa numai 23 de minute de joc, Llorente are o executie de mare atacant, deschizand scorul. Englezii erau neputinciosi in fata trupei lui Bielsa. La 20 de minute dupa pauza, De Marcos duce scorul la 2-0 si calificand-o practic pe Bilbao in sferturile de finala ale Europa League. Rooney mai salveaza din rusinea "diavolilor" si inscrie in minutul 80. O calificare mai mult decat meritata a lui Bilbao, care dupa cum a jucat cu United meritata sa fie prezenta pe National Arena pe 9 mai, cand va avea loc marea finala.