luni, 25 iulie 2011

S-a decis campioana! Uruguay castiga Copa America!

Acum cateva minute s-a incheiat finala Copa America 2011, castigata de Uruguay 3-0 impotriva Paraguay-ului. Totul a fost decis de golurile lui Suarez si Forlan(2).
Uruguay-ul a fost net superior, lucru demonstrat inca din minutul 12, cand Suarez a marcat primul gol al partidei dupa ce a trecut usor de Paraguayanul Veron. Apoi Diego Forlan a majorat diferenta cu un sut plasat in poarta lui Villar, in minutul 42. Acesta a fost primul gol al lui Forlan la acest turneu final. Totusi Forlan a inscris si un al doilea gol in ultimul minut al jocului, dupa o actiune pe ruta Cavani-Suarez-Forlan.
Meciul a fost condus total de selectionata Uruguay-ului, revelatia ultimei Cupe Mondiale, dominand de la un cap la altul partida.

URUGUAY: 1- Fernando Muslera, 16- Maxi Pereira, 2- Diego Lugano, 4- Sebastian Coates, 22- Martín Cáceres (3-Diego Godín, 88’), 15- Diego Pérez (8-Sebastián Eguren, 70’), 17- Arévalo Ríos, 20- Álvaro González, 11- Álvaro Pereira (21-Edinson Cavani, 63’), 10- Diego Forlán y 9- Luis Suárez. DT: Oscar Tabárez.

PARAGUAY: 1- Justo Villar, 3- Iván Piris, 14- Paulo da Silva, 2- Dário Veron, 4- Elvis Marecos, 20- Néstor Ortigoza, 16- Cristian Riveros, 15- Victor Cáceres (23-Hernán Pérez, 64’), 13- Enrique Vera (21-Marcelo Estigarribia, 64’), 18- Haedo Valdez y 7- Pablo Zeballos (19-Lucas Barrios, 76’). DT: Gerardo Martino.

*In finala mica, Peru a batut 4-1 Venezuela(Chiroque; Paolo Guerrerox3/Juan Arango)