Golden Series

Campionatul European U19
Episodul 16

Germania5-0FYROM
Arbitru: Alain Bieri (SUI) – Stadion: World of Wonders Football Centre, Antalya (TUR)
Marcatori: Leitner 18' (p) , 45+1' (p) , 85'; Parker 66' , 82'
Imperial!

Acesta este cuvantul care defineste jocul Germanilor de pana acum in Elite Round. Cu o apararea mai mult decat imperiala si cu un atac necrutator germanii par momentan imbatabili. Lucrurile au fost clare in meciul cu Macedonia inca din minutul 45 cand scorul era deja 2-0 pentru Germani; e drept dupa doua penalty-uri dar si dupa o dominare clara in prima repriza si cu avantaj pshiologic mai bun. Acest lucru s-a dovedit si in repriza a doua cand Parker de doua ori dar si Leitner a treia oara au marcat si au demonstrat de ce sunt in stare. De mentionat ca Leitner a si ratat un penalty, acesta avand ocazia sa distruga de tot tanara echipa macedoneana.
Moritz Leitner a marcat un hat-trick in victoria impotriva

Spania3-0Muntenegru
Arbitru: Alexander Kostadinov (BUL) – Stadion: Juan-Antonio Samaranch, Lausanne (SUI)
Marcatori: Juanmi 52' , 61'; Morata 75'

Fara pas gresit

Spaniolii au invins din nou fara probleme, de aceasta data echipa U19 a Muntenegru-lui. Tiki-taka nu a dat sansa jocului est-european, muntenegrenii izbutind sa dea doar 3 suturi pe poarta, fata de cele 12 ale spaniolilor. Golurile Spaniei au fost marcate de Juanmi si Morata, Isco ratand un penalty. Cel mai probabil Spaniolii vor avea nevoie doar de un egal in ultimul meci cu Anglia, ei beneficiind de un golaveraj favorabil.