1 Apariții și goluri pentru echipa de club
2 Selecții la națională și goluri
* Apariții (Goluri)
Eric Cosmin Bicfalvi (n. 5 februarie 1988, Carei, România) este un un jucător român de fotbal care evoluează la clubul Steaua București. A făcut parte din echipa națională de tineret a României.

Carieră

Eric a venit la Steaua în vara anului 2007 de la Jiul Petroşani, el fiind component al Echipei Naţionale de Tineret U19. De serviciile acestuia s-au interesat mai multe echipe, printre care se numără CFR Cluj şi Seriff Tiraspol. Eric a declarat că visa de când era mic şi se uita la televizor la meciurile Stelei să joace în culorile echipei din Ghencea. Pe langa cel de a juca fotbal, Bicfalvi mai are un talent, acela de a picta icoane.
A marcat primul său gol în Liga 1 într-un meci câştigat de Steaua împotriva Politehnicii din Iaşi chiar prin golul său.
A fost împrumutat la Gloria Buzău pentru returul sezonului 2007-2008, ajungând cu formaţia sa până în semifinalele Cupei României şi reuşind să se salveze de la retrogradare. A marcat un gol extrem de important pentru Buzău, gol care a contat enorm în lupta pentru evitarea ligii secunde : în minutul 93 al meciului cu Universitatea Cluj, Eric a marcat golul victoriei buzoienilor.
În luna ianuarie a anului 2009, a fost rechemat la Steaua, împreună cu colegii săi de la Gloria Buzău, Alexandru Tudose şi Alin Liţu. Cei trei au participat la ambele stagii de pregătire alături de echipa mare şi vor rămâne la Steaua.
Pe 8 mai 2009, Eric Bicfalvi l-a înlocuit pe Mihăiţă Pleşan în timpul partidei cu Dinamo Bucureşti, după ce evoluase ca titular în mai multe partide din returul ediţiei de campionat 2008-2009. În minutul 81 al acestui meci, Bicfalvi a primit o minge de la Tiago Gomes, a şutat la poarta lui Matache, şi a marcat primul său gol din această stagiune, după o deviere nefericită a fundaşului Cosmin Moţi. Meciul s-a încheiat la egalitate, 1-1.