marți, 23 august 2011

Final de etapă în Anglia

Odată cu meciul de aseară dintre Manchester United şi Tottenham, a luat final a doua etapă din cel mai iubit campionat din Europa. Iată rezultatele complete:

Marcatori: Welbeck '61, Anderson '76, Rooney '87

Această etapă a adus primul derby cu echipe din "Big Four", Arsenal - Liverpool. Wenger a fost nevoit să înceapă acest meci cu o echipă "cârpită", datorită accidentărilor masive. Ghinionul francezului nu s-a oprit aici, pentru că în minutul 15, Koscielny s-a accidentat, iar de pe bancă a intrat debutantul Ignaci Miquel, jucător care a făcut parte din naţionala U19 a Spaniei care a triumfat la Campionatul European din România de luna trecută. Cu o echipă improvizată, Arsenal nu a putut face faţă chiar pe teren propriu lui Liverpool, care s-a întărit mult în această vară. Demult n-am mai văzut-o pe Arsenal înghesuită în propria jumătate aşa cum a păţit sâmbătă. Golul a venit touşi târziu, în minutul 78, când Ramsey a deviat nefericit în poartă după un haos în apărarea "tunarilor". Liverpool a forţat şi l-a introdus în teren pe Suarez, care a şi marcat în ultimul minut de joc, semnând victoria "cormoranilor" pe terenul lui Arsenal după o lungă perioadă de aşteptare.
În celelalte meciuri, nu au apărut mari surprize: Chelsea a învins acasă pe WBA, cam chinuit ce-i drept, iar Man City a arătat din nou o evoluţie debordantă în atac. Duminică a apărut surpriza etapei, zic eu, când Wolverhampton a învins-o pe Fulham cu un sec 2-0. Dar Fulham ne-a obişnuit deja cu începuturile de sezon slabe. Acelaşi lucru poate fi spus şi despre Everton, care a pierdut şi ea cu nou-promovata QPR.
Luni, în epilogul etapei, s-a jucat un derby de tradiţie, Man United - Tottenham. Meciul a părut echilibrat în primele 45 de minute, cu un plus pentru United, care a fost mai prezentă în ofesivă. Totuşi, după pauză, Tottenham a prins curaj şi a pornit în ofensivă. Acest entuziasm a fost distrus de golul lui Welbeck din minutul 61, care a marcat ca un adevărat vârf de Premier League. Tottenham a fost lovită morală de acest gol şi a renunţat total la jocul bun arătat mai devreme. Băieţii lui Ferguson au început să se distreze pe teren, reuşind combinaţii minunate, precum cea din minutul 76, în urma căreia Anderson a marcat pentru 2-0. Rooney a pus cireaşa de pe tort în minutul 87, marcând pentru un sec 3-0.
Acestea fiind spuse, iată care au fost cei mai buni jucători ai acestei etape, în opinia ros-albastrii.tk: